Süsivesikud – suhkrud ja tärklis. Kas neid on vaja tegelikult piirata?

Mis on süsivesikud?

Süsivesikud on toiduained, mis sisaldavad erinevaid suhkruid ja/või tärklist (viinamari, sai, kartul, šokolaad jne) Mis on ühist erinevatel suhkrutel ja tärklisel? Lihtsalt öeldes lagundatakse need kehas kõik suuremal või vähemal määral glükoosiks?

Mis on glükoos?

Glükoos on meie veresuhkruks moodustades u 50% kogu meie veres sisalduvast suhkrust. Glükoos on oluline kütus nii taimedele, loomadele kui ka inimestele. Glükoos on oluline energiaallikas inimese organismis! Miks me peaksime siis süsivesikute ja suhkrute tarbimist piirama, eriti arvestades asjaolu, et tunneme ennast pidevalt väsinuna?Tundub loogiline tarbida süsivesikuid kui väsimus on peal. Tangin aga glükoosi ja energia tuleb, sest glükoos on ju energiaallikas.

Aga kas sa saad öelda, et see tegelikult ka töötab?

Kuidas sa tunned ennast pärast lõunasööki kui oled ära söönud hunniku pastat ja mõnusa maitsva magustoidu veel peale limpsinud? Kas tõuseb päev-päevalt energiatase ja paraneb enesetunne kui sööd hommikust õhtuni saia, vinkusid, komme, küpsiseid ja magusaid mahlasid? Või tunned hoopis väsimust, jõuetust, soovid peale lõunasööki leiba luusse lasta sest kange rammestus on peal?

Mis lugu siis on selle süsivesiku, suhkru ja tärklisega?

Me tõepoolest vajame süsivesikuid! Aga kas sellises koguses nagu me igapäevaselt tarbima? Kindlasti mitte! Kahjuks on nii, et enamasti moodustavad süsivesikud suurima osa meie menüüst. Mis siis sellest? Kui oled liialt suhkrut või tärklist manustanud on esimeseks tagajärjeks hüppeline veresuhkru tõus ja langus ehk glükoosipiik. Ja mis siis sellest? Mis kiirelt tulnud, see kiirelt läinud. Kiiresti kerkinud veresuhkur kukub ka kiiresti alla põhjustades väsimust ja näljatunnet. Ihaleme peagi järgmise suhkrulakus järele. Sellest ka siis pidevad näksimised, allumatud isud, väsimus ja soov keset päeva väike uinak teha.

Aga see ei ole veel kõik.

Kui sinu igapäeva menüü koosneb suurel määral süsivesikutest on erinevad tervisehädad peagi platsis. Pidev veresuhkru visklemine ülesse-alla põhjustab tõelise kaose sinu organismis. Kui midagi saab liiga palju hakkab seda kogunema. Kehakaal tõuseb ja liigne glükoos hakkab tõsiselt koormama keha ja kehasiseseid protsesse.

Liigne süsivesik muundub meie kehas rasvaks ning salvestatakse energiavarudeks.

Kas pole paradoksaalne, et kanname endaga kaasas tohutuid energiavarusid aga ise oleme ilmatuma suures energiapuuduses. Selline liigne varu, mida me mitte kunagi ära ei kasuta on organismi jaoks üks suur error, mille tagajärjeks on alustuseks seedehäired, hormonaalne tasakaalutus, energiapuudus, stress. Edasi aga tulevad aina karmimad diagnoosid ja lõppu ei paista neil tulevat: kerkinud veresuhkur, kerkinud vererõhk, kerkinud kolesterool, toitainete imendumishäired, insuliiniresistentsus, 2. tüübi diabeet, südame-veresoonkonna haigused, autoimmuunhaigused jne.
NB! Süsivesikud on oluline toidugrupp sinu toidulaual. Neid tuleb tarbida ja neid tuleb tarbida targalt. Küll aga ei vaja me neid sellises koguses nagu täna keskmine inimene tarbib!

Kui sul tekkis siin tunne, et vajad head nõu, kuidas oma menüü tervist toetavamaks muuta siis võta ühendust minuga: info@katiheliste.ee

Scroll to Top